Technologia LED od kilku lat z powodzeniem gości w wielu domach zarówno w naszym kraju, jak i na świecie. Jej działanie oparte jest na diodzie elektroluminescencyjnej, odpowiadającej za wytwarzanie wysokiej jakości światła przy stosunkowo niskim poborze energii. Omawiane elementy są szczelnie zamykane w ceramicznych lub szklanych kloszach, co nadaje im poniekąd kształtu tradycyjnych żarówek. Jakie rodzaje żarówek LED producenci mają w swoich ofertach? Czym różnią się od siebie poszczególne źródła światła? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.
Różne warianty gwintów i trzonków
Wśród rodzajów żarówek LED znajdziemy różne warianty, pozwalające dopasować produkt do konkretnego zastosowania. W większości przypadków żarówkom towarzyszy tradycyjny gwint, który umożliwia ich wkręcenie do lamp czy kinkietów. Najpopularniejszymi w tej kwestii są rodzaje E27 oraz E14, jednak w niektórych przypadkach konieczny okaże się zakup E10 lub E40. Charakterystyczna liczba po literze „E” oznacza wymiar średnicy gwintu wyrażony w milimetrach.
Coraz popularniejsze na rynku stają się również żarówki gu10. Nie posiadają tradycyjnego gwintu, a jedynie dwa specjalne piny. Sposób montażu jest prawdę mówiąc banalny, a opiera się na delikatnym włożeniu trzonka do lampy oraz na minimalnym przekręceniu. Takie źródła światła wykorzystuje się najczęściej w reflektorach, kinkietach oraz lampach. Oczywiście, w sprzedaży dostępnych jest jeszcze wiele gwintów, jak chociażby G9, G4, B22 czy GU53. Wykorzystywane są znacznie rzadziej, jednak warto podczas doboru lampy do domu mieć na uwadze fakt ich istnienia.
Podział żarówek na moc i barwę światła
W zależności od rodzaju i wielkości, poszczególne żarówki mogą różnić się od siebie mocą i barwą światła. To bez wątpienia najważniejsze parametry, którymi należy kierować się podczas wyboru konkretnych modeli żarówek. Osoby przyzwyczajone do tradycyjnej technologii wolframowej wybierają często źródła światła o bardzo wysokiej mocy. To podstawowy błąd, którym przez przypadek możemy nadmiernie rozjaśnić przestrzeń w swoim domu. Szacuje się, że moc 1 W współczesnej żarówki LED odpowiada takiemu samemu natężeniu światła, jakie emitowałaby tradycyjna żarówka o mocy 15 W. To ogromna różnica wpływająca na energooszczędność i żywotność produktu. Warto więc dla oświetlenia mniejszych powierzchni w swoim domu wybierać źródła światła o mniejszych mocach.
Bardzo ważnym aspektem jest również temperatura barwowa. Dzisiejsze żarówki dają nam możliwość emisji światła zimnego, neutralnego i ciepłego. Na opakowaniach takich produktów znaleźć można informację, wyrażoną wartością liczbową podaną w Kelwinach:
· Światło ciepłe: 2700 – 3300 K,
· Światło neutralne 3300 – 4600 K,
· Światło zimne 4600 – 6500 K.
Oczywiście, różnice pomiędzy żarówkami możemy dostrzec także na podstawie samego kształtu klosza. To już natomiast wyłącznie kwestia wizualna, na podstawie której każdy dopasowuje źródło światła do charakterystyki lampy i aranżacji pomieszczenia.
—
Artykuł sponsorowany
te ledowe chyba są najbardziej energooszczędne