Oczko wodne to prawdziwy klejnot ogrodu! Delikatny plusk wody, soczysta zieleń roślin i słoneczne refleksy grające na tafli – to wszystko sprawia, że nasz przydomowy akwen jest idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu. Ale żeby móc w pełni cieszyć się pięknem oczka wodnego, najpierw trzeba o nie w odpowiedni sposób zadbać. Służą do tego, między innymi, różnorakie preparaty, dzięki którym nasz staw będzie naszą dumą.
W handlu dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów tego typu produktów.
Uzdatniacze wody do oczek
Zdrowa woda to piękna woda! Niezmiernie ważna jest kontrola i stabilizacja parametrów wody. Od jej jakości nie tylko zależy zdrowie ryb zamieszkujących nasz akwen, ale również kondycji roślin. Dodatkowo, woda o stabilnych, właściwych parametrach, wolna od zanieczyszczeń organicznych i innych jest również trudniejsza do opanowania przez glony – zmorę posiadaczy oczek wodnych.
Co szczególnie istotne, a co nierzadko umyka właścicielom przydomowych zbiorników, o jakość i czystość wody należy dbać nie tylko w czasie trwania sezonu. Równie ważne jest przygotowanie naszego oczka do wiosny! Zimą, gdy procesy biologiczne w stawie zwalniają lub ustają w ogóle, na dnie nierzadko gromadzą się obumarłe fragmenty roślin, muł i inne zanieczyszczenia organiczne. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, które zaczyna coraz mocniej przygrzewać wiosną, jako pierwsze do życia budzą się glony, dla których obfitość łatwo dostępnej materii organicznej w wodzie jest idealną pożywką. Doprowadza to do prawdziwej “eksplozji” alg w oczku wodnym. Stosowanie w tym okresie specjalnych preparatów likwidujących muł i szlam ograniczają rozkwit roślin jednokomórkowych i oszczędza nam późniejszej pracy.
Preparaty antyglonowe do oczek wodnych i stawów
A co w sytuacji, gdy nie uda nam się opanować ekspansji glonów w początkowym okresie? Wtedy na pomoc przychodzą specjalistyczne preparaty przeznaczone do ich zwalczania.
W handlu dostępne są różnorakie produkty o działaniu glonobójczym- niektóre ukierunkowane na zwalczanie konkretnych grup alg, inne – o bardziej ogólnym zastosowaniu. Aplikowanie ich w początkowym okresie wystąpienia plagi alg pozwala w krótkim czasie opanować problem i nie dopuścić do przejęcia naszego oczka przez te uciążliwe rośliny.
Istnieją również preparaty o mocniejszym działaniu, zdolne poradzić sobie nawet z bardzo uporczywymi i panoszącymi się glonami, jednak jak w przypadku wielu innych rzeczy, także i w przypadku oczek wodnych lepiej jest reagować od razu, niż czekać aż problem przybierze na sile.
Preparaty bakteryjne do oczek i zbiorników z rybami
Świat oczka wodnego to cały ekosystem zamieszkiwany przez niezliczone rodzaje organizmów – od kręgowców, przez ryby czy płazy, dalej owady, aż po mikroorganizmy i bakterie. Te ostatnie pełnią szczególnie ważną rolę, gdyż zajmują się przerabianiem toksycznych produktów przemiany materii oraz rozkładających się fragmentów roślin na bardziej przyjazne związki chemiczne. Z tego względu, bardzo istotne jest stosowanie preparatów zawierających tzw. “pożyteczne bakterie” już na etapie startu naszego oczka.
Szczepy tych mikrobów, dodane do filtra, znacznie usprawniają jego działanie i przyspieszają “dojrzewanie” nowego zbiornika, eliminując jednocześnie warunki, które sprzyjają namnażaniu się glonów oraz innych niepożądanych organizmów. Dopiero, gdy woda dojrzeje, możliwe jest wpuszczenie do niej ryb oraz utrzymanie bardziej wymagających gatunków roślin.
Bakterie można także stosować prewencyjnie. Na rynku są dostępne preparaty bakteryjne, których działanie wspiera odporność ryb i promuje ich zdrowie. Właściwa flora bakteryjna w naszym oczku, jest gwarancją jego zdrowia!
Leki dla ryb
Hodując ryby w oczku należy liczyć się z tym, że mogą one zachorować. Nawet najlepiej prowadzony zbiornik narażony jest na pojawianie się czynników chorobotwórczych, bowiem jest to akwen otwarty, odwiedzany przez różnorodne dzikie organizmy, z których każdy może przenosić patogeny.
Dlatego czwartą ważną kategorią preparatów do stosowania w oczku wodnym są leki. Warto wiedzieć, że nie powinno się ich stosować profilaktycznie, a ich działanie ukierunkowane jest na konkretne grupy czynników chorobotwórczych. Jedne produkty służą do zwalczania grzybów i pleśni, inne do niwelowania chorób bakteryjnych, jak ospa, a jeszcze inne do likwidowania pasożytów.
Do stosowania profilaktycznego nadają się dobrze preparaty odkażające wodę. Regularne ich stosowanie – oczywiście postępując zgodnie z instrukcją – wspomaga utrzymanie odpowiednich warunków w naszym oczku i promuje zdrowie ich mieszkańców.
Jak widać, piękne oczko wodne nie zrobi się samo! Wymaga nie tylko dobrej jakości sprzętu, ale także preparatów! Dzięki ich stosowaniu środowisko naszego przydomowego akwenu będzie zdrowe i przyjazne dla zamieszkujących je organizmów. Co więcej, zdrowie to przełoży się na piękny wygląd zbiornika, czyniąc go prawdziwą ozdobą naszego ogrodu!
Wszystkie rodzaje preparatów do wody w oczku wodnym można znaleźć w sklepie akwarystycznym Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/preparaty-do-oczka-wodnego
—
Artykuł sponsorowany
fajne takie oczko z jakimiś jeszcze roślinkami