Uśmiechnięty mężczyzna podczas odśnieżania dachu

Wraz z nadejściem zimy pojawia się pytanie, kto powinien odśnieżać dach i czy w ogóle odśnieżać go samodzielnie. Kwestie te reguluje prawo. Pytanie, kiedy to robić i najlepiej czym? Podpowiadamy w artykule.

Zalegający na dachu śnieg niesie ze sobą spore ryzyko. Z jednej strony obciąża jego konstrukcję, co może prowadzić do zawalenia; może też uszkadzać pokrycie dachowe. Z drugiej strony wiąże się z narażeniem na niebezpieczeństwo przechodniów – śnieg może się zsuwać, może też topnieć, przez co powstają ostre sople. To dlatego warto zadbać o regularne odśnieżanie dachu, zwłaszcza jak jesteś właścicielem nieruchomości.

Kto i kiedy powinien odśnieżać dachy – podstawa prawna

Prawo budowlane jasno precyzuje kwestię, kto powinien odśnieżać dachy. Otóż zgodnie z art. 61 pkt 2 to właściciel nieruchomości, w tym prywatnej, mieszkalnej, przemysłowej lub handlowej, ma obowiązek usuwać śnieg z dachu, by uniknąć ewentualnych szkód budowlanych i/lub zagrożeń dla przechodniów. Jeśli więc masz dom jednorodzinny, to twój obowiązek. W przypadku bloku, kamienicy itd. obowiązek ten spoczywa na zarządcy budynku.

A co z kwestią, kiedy odśnieżać dach? Tutaj warto upewnić się co do norm mówiących o obciążeniach śniegowych na połaciach dachowych. Mówi o tym PN-EN 1991-1-3, która dzieli obszar Polski na pięć stref śniegowych i każda z nich ma przypisane inne parametry częstotliwości i intensywności opadów śniegu, co wpływa bezpośrednio na przepisy dotyczące maksymalnych obciążeń śniegowych.

Ogólnie przyjmuje się, że dach powinno się odśnieżać, gdy warstwa pokrywy śnieżnej jest większa niż 10-15 cm. Dodajmy, że niewykonanie tego obowiązku może skutkować mandatem. Jego wysokość zależy od województwa i specyfiki lokalnych przepisów – może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych za każdy dzień zwłoki w usunięciu śniegu.

Kto może odśnieżać dachy

Odśnieżaniem dachu możesz zająć się samodzielnie albo też powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. W przypadku zlecenia tego zadania innej osobie upewnij się, że przeszła ona odpowiednie szkolenie BHP, a także ma aktualne badanie lekarskie, potwierdzające zdolność do pracy na wysokości.

Kto może zająć się odśnieżaniem dachów? Zwykle zajmują się tym:

  • specjalistyczne firmy – mają niezbędny sprzęt i przeszkolonych pracowników;
  • alpinistyczne firmy – jeśli dach ma skomplikowaną konstrukcję lub jest trudno dostępny;
  • właściciele samodzielnie – z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.

Dom jednorodzinny ze śniegiem na dachu

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne odśnieżanie dachu, rób to bardzo ostrożnie. Zabezpiecz się przed poślizgnięciem oraz spadnięciem. Korzystaj również z narzędzi dostosowanych do rodzaju pokrycia dachowego. Ze względu na ryzyko związane z pracami na wysokości, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalistów.

Zobacz też: Jak odśnieżać teren wokół domu?

Ile za odśnieżanie dachu

Cena za odśnieżania dachu zależy od jego wielkości, kształtu, kąta nachylenia i grubości zalegającej pokrywy – wszystko to wpływa na stopień trudności prac. Ceny mogą się różnić w zależności od województwa.

Koszt podaje się w odniesieniu do metrów kwadratowych. Warto zwrócić uwagę, że im dach jest większy, tym ten koszt może być niższy. Przykładowo cena za odśnieżenie dachu o powierzchni 200 m² może wynosić 7-10 zł, a powyżej 1000 m² – 3-7 zł.

Jak odśnieżać dach

Podstawa zasada odśnieżania dachu brzmi: rób to jak najbezpieczniej. Przed przystąpieniem do pracy oceń sytuację oraz przygotuj niezbędne narzędzia. Zadbaj również o to, aby nie przeprowadzać pracy w pojedynkę – poproś kogoś o pomoc, np. członka rodziny lub sąsiada. Dzięki temu nie tylko sprawniej wykonacie pracę, ale też druga osoba będzie czuwała nad twoim bezpieczeństwem.

Sposób, w jaki należy usuwać śnieg, zależy od konstrukcji dachu. Zwykle prace rozpoczyna się od krawędzi dachu, aby zapobiec tworzeniu się sopli. Samo zadanie nie jest skomplikowane, ponieważ polega na używaniu łopaty (lub innego narzędzia) oraz skuwaniu sopli. Unikaj natomiast gwałtownych ruchów i stania na krawędzi dachu. Nie zrzucaj też dużych ilości śniegu za jednym razem – zdecydowanie lepiej odgarniać go mniej i częściej, aby nie uszkodzić konstrukcji dachu i by nie narażać ewentualnych osób pod budynkiem.

Zsuwający się śnieg z dachu

Czym odśnieżać dach

Do odśnieżania dachu wykorzystuje się zwykle łopatę i to nią zrzuca się śnieg na ziemię. Natomiast do skuwania sopli sięga się po młotek lub trzonek łopaty. Jeśli śnieg jest wystarczający lekki i świeży, tj. niezbity, możesz użyć grabi, a nawet dmuchawy do liści, dzięki czemu zrobisz to bez ryzyka uszkodzenia połaci łopatą. Natomiast teren wokół domu, na którym zgromadził się zrzucony z dachu śnieg, możesz uprzątnąć przy pomocy odśnieżarki akumulatorowej.

Na koniec dodajmy, że bez znaczenia jest konstrukcja dachu. Jeśli więc zastanawiasz się, czy płaski dach trzeba odśnieżać, to odpowiedź brzmi: tak. Podobnie sprawa wygląda z dachami skośnymi, których konstrukcja wprawdzie umożliwia samoczynne zsuwanie się śniegu, ale i tam może on się gromadzić. Pamiętaj: zbyt duża ilość śniegu na dachu to zawsze ryzyko nadmiernego obciążenia konstrukcji budynku, co może zagrażać jego stabilności oraz bezpieczeństwu mieszkańców i przechodniów.

 

Artykuł sponsorowany

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *